Lietuvos motorlaivių federacijos antidopingo politika


 
 

Lietuvos motorlaivių federacija (LMF) įsipareigoja užtikrinti švarų sportą ir laikosi visų tarptautinių bei nacionalinių antidopingo reikalavimų. LMF yra Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) pripažinta sporto organizacija, todėl visiems Federacijos nariams galioja WADA kodekso taisyklės dėl dopingo vartojimo

Federacija glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos antidopingo agentūra (LAA) koordinuojant dopingo kontrolę ir prevenciją. LMF griežtai pasisako prieš bet kokios formos dopingą ir taiko nulinės tolerancijos principą – draudžiama bet kokia veikla, kuri prieštarauja antidopingo taisyklėms. Antidopingo reikalavimai taip pat integruoti į LMF Etikos ir drausmės kodeksą, kurio nuostatų privalo laikytis visi federacijos nariai.

Atsakomybė

Kiekvienas sportininkas ir jį aptarnaujantis personalas (treneriai, gydytojai, komandų vadovai ir kt.) privalo veikti sąžiningai bei atsakingai, užtikrindami antidopingo taisyklių laikymąsi. Sportininkui taikomas griežtos atsakomybės principas – jis asmeniškai atsako, kad į jo organizmą nepatektų jokių draudžiamų medžiagų, nepaisant to, ar pažeidimas buvo tyčinis, ar neatsargus. Sportininkų pagalbinis personalas privalo jokiu būdu neskatinti ir nepadėti dopingui; bet koks prisidėjimas prie dopingo vartojimo užtraukia atsakomybę ir šiems asmenims

LMF savo ruožtu vykdo pareigą pranešti apie bet kokius galimus dopingo taisyklių pažeidimus kompetentingoms institucijoms ir visapusiškai bendradarbiauja su antidopingo organizacijomis atliekant tyrimus.

 

Draudžiamos medžiagos

Visiems sportininkams ir su sportu susijusiems asmenims galioja WADA sudaromas Draudžiamų medžiagų ir metodų sąrašas. Šiame tarptautiniame standarte nurodoma, kokios medžiagos ir kokie metodai yra draudžiami varžybų metu ir/arba ne varžybų laikotarpiu, taip pat kurioms sporto šakoms taikomi specialūs draudimai. LMF pripažįsta šio sąrašo reikalavimus ir jo pakeitimus, kurie WADA iniciatyva atnaujinami ne rečiau kaip kartą per metus. Draudžiamomis medžiagomis laikomos įvairios medžiagų grupės, tokios kaip anaboliniai steroidai, peptidiniai hormonai (pvz., eritropoetinas), stimulantai, narkotiniai analgetikai, diuretikai ir kt., taip pat draudžiami tam tikri dopingo metodai (kraujo transfuzijos, cheminis ar fizinis manipuliavimas mėginiais ir pan.). Bet kuris LMF sportininkas, prieš vartodamas bet kokį vaistinį preparatą ar maisto papildą, privalo įsitikinti, kad jo sudėtyje nėra draudžiamų komponentų (pvz., pasitikrinti LAA teikiamoje vaistų informacinėje sistemoje). Dopingui taip pat priskiriami draudžiamų medžiagų turėjimo, platinimo atvejai ar kiti su dopingo apibrėžtimi susiję pažeidimai, numatyti WADA kodekso 2.1–2.11 punktuose

 

Testavimas

Dopingo kontrolės testavimas LMF rengiamose varžybose ir ne varžybų metu vykdomas bendradarbiaujant su LAA. Oficialūs antidopingo pareigūnai turi teisę bet kuriuo metu patikrinti Federacijos sportininkus, laikydamiesi tarptautinių testavimo standartų. Sportininkai privalo pateikti nustatytus mėginius (šlapimo, kraujo ir kt.) dopingo analizei; atsisakymas duoti mėginį ar bandymas trukdyti dopingo kontrolės procedūrai yra laikomas tokiu pat antidopingo taisyklių pažeidimu, kaip ir draudžiamų medžiagų vartojimas. Visi dopingo mėginiai analizuojami akredituotose WADA laboratorijose, o rezultatų valdymas vykdomas pagal tarptautinius standartus, užtikrinant patikimą ir nešališką dopingo patikros procesą.

 

Sankcijos

Nustačius, jog sportininkas padarė antidopingo taisyklių pažeidimą, jam skiriamos drausminės sankcijos pagal WADA kodekso nuostatas ir LMF vidaus taisykles. Už pirmą dopingo pažeidimą paprastai gresia diskvalifikacija (nušalinimas nuo varžybų) iki 4 metų laikotarpiui. Diskvalifikacijos metu sportininkui draudžiama dalyvauti bet kokiose varžybose ar su sportu susijusioje veikloje. Sunkesni pažeidimai – tokie kaip draudžiamų medžiagų platinimas arba pakartotiniai nusižengimai – užtraukia dar griežtesnes bausmes, kurios gali siekti diskvalifikaciją visam gyvenimui. Be to, sportininkui pripažinus dopingo pažeidimą, paprastai anuliuojami jo per pažeidimo laikotarpį pasiekti sporto rezultatai, titulai ir apdovanojimai, kurie buvo iškovoti nesąžiningai (pažeidimo laikotarpiu).

LMF Etikos ir drausmės kodeksas numato, kad drausminės nuobaudos už dopingo taisyklių pažeidimus nėra atidedamos (18 str.), todėl bet kokia skirta diskvalifikacija įsigalioja nedelsiant ir pilna apimtimi. Federacija užtikrina, kad visi dopingo atvejai būtų nagrinėjami kuo skubiau kompetentingų institucijų, laikantis nustatytos drausminių bylų nagrinėjimo tvarkos, ir kad prasižengę asmenys būtų laiku nušalinti nuo sportinės veiklos.

 

Švietimas

LMF skiria ypatingą dėmesį dopingo prevencijai ir švietimui sporto bendruomenėje. Federacija, bendradarbiaudama su LAA ir WADA, rengia informacines bei švietėjiškas programas apie antidopingo taisykles, draudžiamas medžiagas ir dopingavimo keliamą pavojų. Organizuojami seminarai, mokymai ir platinamos metodinės medžiagos sportininkams bei treneriams – siekiama, kad kiekvienas bendruomenės narys gerai žinotų savo pareigas ir galėtų priimti informuotus sprendimus dėl mitybos, papildų ar vaistų vartojimo. LMF nuolat informuoja sportininkus ir klubus apie kasmet atnaujinamą draudžiamų medžiagų sąrašą bei naujausias antidopingo taisyklių korekcijas. Švaraus sporto vertybių puoselėjimas ir nuolatinis informuotumas – esminė LMF politikos dalis, skirta apsaugoti sportininkų sveikatą ir užtikrinti sąžiningą konkurenciją.

Aktualios nuorodos: Lietuvos antidopingo agentūra (LAA) – antidopingas.lt, Pasaulio antidopingo agentūra (WADA) – wada-ama.org

 

LMF © 2025. All Rights Reserved.